Стратегическото планиране е от решително значение за всеки бизнес. То е фокусирано върху създаването на визия, поставянето на цели и постигането им.
Защо е важно стратегическото планиране?
Стратегическото планиране е управленски процес и има основна функция. То е вид дългосрочно планиране и е приложимо за всички проблеми, непрекъснато свързани с главните цели на фирмата. Ориентирано е към създаването на нови възможности или съществени изменения в потенциала на фирмата. Някои икономисти говорят за него като за изкуство бизнесът да се разглежда в различни перспективи.
Ето защо като един от най-важните компоненти на стратегическия менижмънт, доброто стратегическо планиране дава възможност фирмата да посреща неизбежните промени и сама да оформя бъдещето си, вместо да се подготвя за него.
Кои етапи включва стратегическото планиране?
1. Анализ на външната среда и вътрешнофирмен анализ.
2. Разработване на прогнози.
3. Дефиниране на мисия.
4. Определяне на цели.
5. Избор на стратегии, които могат да бъдат: на концентрацията, на развитието на пазара, на иновациите на продукта, на хоризонталната и на вертикалната интеграция, за създаването на съвместни предприятия, на икономиите и на ликвидацията.
От своя страна стратегиите се разработват на различни нива в зависимост от степента на диверсификация на дейността на фирмите:
– на фирмено ниво – холдингово, корпоративно;
– на ниво стратегическа бизнес единица – отделно предприятие, търговско дружество;
– на функционално ниво – дирекция, отдел, сектор.
6. Разработване на стратегически планове и програми.
7. Оценка и контрол на постигнатото.
Има ли ефективен метод за планиране?
В съвременната икономическа теория и практика на стратегическото планиране се е наложил SWOT анализът.
SWOT анализът е класически метод за стратегическо планиране и е изключително полезен инструмент за разбиране на различни бизнес ситуации и вземане на решения. Чрез този широко популярен базисен метод за стратегически ситуационен анализ се разкрива и прогнозира положителното или отрицателното влияние на факторите на външната среда върху фирмата, а също и нейният вътрешен потенциал за противодействие срещу опасностите, рисковете и трудностите, идващи отвън.
Резултатите от SWOT анализа служат за:
– оценка на бизнес идеята и шансовете за старт на нов бизнес;
– определяне на мисията, целите и стратегията;
– проучване и анализ на конкуренцията и избор на конкретна стратегия;
– подготовка и реализиране на програми и проекти;
– вземане на важни стратегически и организационно-структурни решения.
Стратегическото планиране не е еднократно мероприятие, а цялостен процес на организиране и създаване на бизнеса. Колкото по-сложна е организацията, толкова повече усилия са нужни за планиране. От доброто стратегическо планиране зависи успехът, оцеляването или ликвидацията на бизнеса.